Medoks: Nova vlada i izbori legitimno rješenje

„Crnogorski glasači su birali svoje predstavnike na izborima 2020. godine, a ti poslanici u Skupštini mogu da odluče kako najbolje mogu da unaprijede interese svojih pristalica“

Crna Gora je država okrenuta ka Evropi, prijatelj Ujedinjenog Kraljevstva, a prolazi kroz promjene i modernizaciju velikom brzinom, kazala je u intervjuu za RTV Nikšić, britanska ambasadorka Karen Medoks.

Nakon svih političkih turbulencija i dešavanja koji su doveli do pada Vlade, ambasadorka smatra da je rješenjenje u demokratskim procesima:

„Rješenje treba da dođe od strane naroda ili od predstavnika koje je narod izabrao. Crnogorski glasači su birali svoje predstavnike na izborima 2020. godine, a ti poslanici u Skupštini mogu da odluče kako najbolje mogu da unaprijede interese svojih pristalica. Ako ti poslanici odluče da formiraju novu manjinsku vladu, to bi moglo da funkcioniše ako stranke uspiju da nađu dovoljno zajedničkog jezika (ili dovoljno volje za kompromis). Novi izbori bi bili još jedan mogući put naprijed, ako poslanici misle da je to najbolji put, to je isto alternativa. Ne mislim da je jedan način bolji od drugog. Samo treba da pratite demokratski proces, a ako prva opcija ne uspije, pokušajte sa drugom“, rekla je Medoks za RTNK.

Na pitanje da li bi nova manjinska vlada biti dovoljno jaka da sprovede reforme, ambasadorka kaže:

„Mogla bi to da bude. Treba da se pobrine da zastupa interese svih etničkih i nacionalnih grupa u društvu. A ako se sastoji od više stranaka, ove stranke će morati da se dogovore o skupu ciljeva i vrijednosti koje mogu da dijele i koje mogu da budu osnova osnova za njihove javne politike. Moraju biti spremne na kompromis i spremne da rade zajedno, i da dobro države stave iznad partijske politike“.

Upitana za smjenu predsjednika Skupštine Alekse Bečića, Medoks je odgovarila:

„U vezi sa pitanjem o gospodinu Bečiću – i britanska ambasada i UK su imali dobru saradnju i sa gospodinom Bečićem u njegovoj ulozi predsjednika Skupštine, kao i dobru saradnju između crnogorskog i britanskog parlamenta i na tome smo zahvalni gospodinu Bečiću. Ali Ujedinjeno Kraljevstvo je ovdje politički objektivno. Napustio je svoju poziciju na demokratski, legalan način. Ako njegov nasljednik bude imenovan, na pravilan, ustavan način, nadamo se da ćemo nastaviti da podržavamo saradnju naših Parlamenata sa njegovim nasljednikom. U vezi sa tim da li postoji većina, zapravo dovoljno snage da se nastavi sa reformama u Crnoj Gori, to je pitanje na koje nećemo još malo znati odgovor. Moguće je da će biti, ali bih rekla da to zavisi od toga da li partije koje žele da sarađuju imaju dovoljno zajedničkog interesa, da se o tome dogovore na početku, o tome šta su zajednički interesi i vrijednosti, kao i o tome da li će nastaviti da se međusobno podržavaju u vezi sa pitanjima koji donose dobrobit ovoj zemlji, umjesto na pitanjima koja su samo dobra za njihove partije“, kazala je britanska ambasadorka.

Povezane vijesti