Šćekić: Bolnica Meljine daleko od gašenja, dali smo sve od sebe da je vratimo u javno zdravstvo

Prethodne Vlade devastirale su bolnicu Meljine, privatizovali je i doveli na nivo gašenja

„To što je neko dozvolio da se devastira bolnica, da se privatizuje i da se dovede na nivo gašenja, da dođe na nivo od 11 ljekara, to je pitanje za one koji su to uradili, a ne za nas koji hoćemo da riješimo taj problem i definitivno ga rješavamo.“

Bolnicu koja je dovedena pred gašenje, dali smo sve od sebe, da je vratimo pod okrilje javnog zdravstvo na zakonit način i da omogućimo kvalitetnu zdravstvenu zaštitu u mjeri mogućeg u okviru grada Herceg Novog.

„Kao ministar zdravlja zahvalan sam direktoru OB Kotor koji je pomogao Vladi na onome što želimo da postignemo, a to je da obezbijedimo i da ne dođe do prekida zdravstvene zaštite i usluge građanima Herceg Novog. Mislim da je to za pohvalu, da je to istorijski momenat, a ne da se od toga pravi problem.“

„Ne možemo kritikovati nekoga ko bolnicu diže i spašava od gašenja u odnosu na one koji su je doveli do tog nivoa.“

Ministar zdravlja Dragoslav Šćekić nakon posjete Opštoj bolnici Kotor kazao je da ima razloga da budu tu sa mnogo pozitivnih vijesti. „Prije svega hoću da kažem da smo u Kotorsku bolnicu već obezbijedili značajna sredstva i stvaramo uslove da u pravom smislu Opšta bolnica u Kotoru bude regionalnog karaktera.
Moram reći da smo sredstva već prenijeli na račun Opšte bolnice, više od 1.300.000,00€ za angio salu i mamograf, to je nešto je novo za ovaj dio Crne Gore i veliki napredak za zdravstvenu uslugu i zdravstvenu zaštitu naših građana.“

Istakao je da je takođe značajno i to da je u toku 2022. godine dosta toga i rekonstruisano i svakoga dana naša zdravstvena zaštita i usluga imaju nove obrise i značajno se upotpunjuje.

„Što se tiče Meljina i nečega što se stvara kao problem, moram da kažem da to nije problem, naprotiv, to je jedna velika stvar koju je ova Vlada uradila.“

Istakao je da je Vlada Crne Gore, praktično Bolnicu koja je dovedena pred gašenje, dala sve od sebe, da je vrate pod okrilje javnog zdravstvo na zakonit način i da omogućimo kvalitetnu zdravstvenu zaštitu u mjeri mogućeg u okviru grada Herceg Novog.

„Ono što je neko, iz ne znam kojeg razloga pokušao da manipuliše sa zaposlenima, u stvari oni i nisu zaposlena lica, oni su angažovani u subjektu koji je u stečaju. Znamo da je u toku sudski proces i da se moramo ponašati u okviru zakona. Da bi bilo koje lice moglo da bude dio javnog zdravstva, odnosno zdravstvenog sistema Crne Gore moraju da prođu zakonske procedure tj. da se jave na javne oglase da bi bili dio našeg sistema.“

Foto: Budim info

Dodao ke da to što je neko dozvolio da se devastira bolnica, da se privatizuje i da se dovede na nivo gašenja, da dođe na nivo od 11 ljekara, da je to je pitanje za one koji su to uradili, a ne za Vladu koja riješava taj problem.
„Molim sve one koji iskreno žele dobro građanima Herceg Novog da ovaj model prihvate, jer je on jedini moguć u ovom momentu.“ kazao je ministar Šćekić i dodao „Želimo prije svega, za početak, u okviru Kotorske bolnice, da damo napore kako bi mogla bolnica da opstane i da funkcioniše, kako bi u budućem periodu mogli da radimo u tom pravcu da bolnica bude i samostalna i da stvorimo uslove za bolje mogućnosti.“

Foto: Budim info

Istakao je da je to jedan ozbiljan proces, i da nije lako obezbijediti kadar kojeg definitivno nema u toj bolnici.

„Kao ministar zdravlja zahvalan sam direktoru OB Kotor koji je pomogao Vladi na onome što želimo da postignemo, a to je da obezbijedimo i da ne dođe do prekida zdravstvene zaštite i usluge građanima Herceg Novog. Mislim da je to za pohvalu, da je to istorijski momenat, a ne da se od toga pravi problem. Da li bi mi željeli da bude što više zaposlenih u budućoj bolnici, odnosno u tom dijelu Kotorske bolnice, da želimo. Ali to je veliki proces i moramo stvoriti preduslove, a to ne može da se odradi preko noći.“

On je zamolio da u tom pravcu imaju svi razumijevanja i da budu svi na dobrom fonu.
„Ne možemo kritikovati nekoga ko bolnicu diže i spašava od gašenja u odnosu na one koji su je doveli do tog nivoa.“

„Bolnica u Meljinama je dovedena bila do gašenja, na osnovu onoga što je zdravstveni sistem dao napor, mi smo je iz gašenja izvadili. Zato smo joj preko Kotorske bolnice, u ovom momentu, „dali infuziju“ kako bi sačuvali zdravstvenu zaštitu da ne bi došlo do prekida, jer da smo krenuli da pravimo posebnu bolnicu, morali bi da čekamo zakonske mogućnosti, da obezbijedimo novi kadar…a to znate i sami, nije  lako. Ne samo na nivou Crne Gore, već i na nivou cijelog regiona fali zdravstvenog kadra, a kamoli da bi mogli za tako kratak vremenski period da obezbijedimo kadar za bolnicu u Herceg Novom, koja sada broji 11 ljekara, a u Kotoru, Bijelom Polju, Beranama opšte bolnice imaju oko 70-80 ljekara.

Moram biti realni i iskreni i reći da je neko o ozbiljno zapustio bolnicu i doveo je do nivoa gašenja, a mi smo sada preuzeli sve mjere da ne dođe do prekida, već da se zdravstvena zaštita i usluga pružaju u kontinuitetu.

Naravno, tu smo da kroz kotorsku bolnicu dodatno pomognemo, ali u ovom pravcu će morati da se uključe i druge bolnice. Moramo angažovati ljekare iz Nikšića iz KCCG iz okruženja svih bolnica, kako bi mogli da sačuvamo zdravstvenu uslugu“ zaključio je ministar zdravlja.

Povezane vijesti

Nastavljen pad cijena žitarica

Cijena kilograma pšenice pala na 22 centa, na najniži nivo za godinu i po. Značajan pad i cijena vještačkog đubriva Cijena pšenice na regionalnoj Produktnoj