Da je kojim slučajem opstala, Jugoslavija bi danas bila najveća avangarda u Evropskoj uniji. I to ne samo u sportu već i u politici…
Na koncertu Bijelog dugmeta u Splitu vidjelo se da bi Jugoslavija, da je kojim slučajem opstala, danas bila najveća avangarda u Evropi!
Kakva je nekoliko puta i bila u istoriji…
I to nije ni neka pohvala, posebno za današnju EU koju vode Šolc, Makron i Melonijeva, s neželjenim djetetom Orbanom, i Ursulom fon der Lajen, kao simbolom aparata za koji niko nije glasao. Najveća kriza, u stvari je kriza evropske ideje, jedne od najvećih u modernoj istoriji. Jedinog pravog simbola Zapada, uz sada već davno stvaranje Amerike.
I kakve sad veze ima Jugoslavija s tim? Pa, ima. Prvo, da je opstala, ona bi danas bila najveća multietnička zemlja u EU, zbog čega možda i nije preživjela rušenje Berlinskog zida koje je trebalo da donese ujedinjenje, a donijelo je ujedinjenje Njemačke. Evropske države multietničke su na papiru. U stvarnosti, to su nacionalne države, posebno od kada je Britanija izašla, kao klasno, a ne nacionalističko društvo, kao i pojedinačne balkanske.
Ideja otvaranja granica postaje najava novog ograničavanja na granicama. Od novembra, s nekim ATA karnetima za ljude, posebno za nas s graničnih teritorija. Jedinstveno tržište ne postoji, jer flaša EU vina, Barola na primjer, kad uđe u Njujork putuje do Sijetla, dok iz Toskane kad krene ka skandinavskim zemljama ima akcizu na svakoj teritoriji koju prolazi.
O svemu tome piše i u novom izvještaju Marija Dragija, nekadašnjeg šefa Evropske centralne banke, spasioca Italije u koroni, i jednog od najvećih ekonomista svijeta, koji je prošle nedelje predstavio izveštaj “Konkurentnost EU: Pogled unapred”, koji je od njega naručila Ursula fon der Lajen.
Čudo šta sve tu piše. Ne postoji nijedna evropska kompanija koja je nastala u poslednjih 50 godina da vrijedi 100 milijardi, dok je u istom vremenu nastalo šest najvećih svjetskih (i američkih) koje vrijede preko bilion dolara: Epl 3,2 biliona, Majkrosoft 3,2 biliona, Nvidia 2,8 biliona, Alfabet (Gugl) 1,9 biliona, Amazon 1,9 biliona i Meta (Fejsbuk) 1,3 biliona. Sa decimalama: 15 biliona.
Samo je budala mogla da napravi onakvu zemlju, i samo sto puta veća budala da je rasturi (citiram samog sebe)
Dragi je dao jasne predloge, ulaganje od 800 milijardi godišnje (izdavanjem evroobveznica) – oko 4,5 odsto BDP-a EU, ili tri puta nekadašnji Maršalov plan, koji je bio jedan do dva odsto u postratnom periodu, kako bi vratio investicioni nivo u EU na onaj iz šezdesetih i sedamdesetih godina.
U suprotnom, Evropa ide u “laganu agoniju”.
On tu dodaje: Nema predviđanja u politici. A ovo je politički problem, a ne ekonomski, iako se sve države svijeta, od liberalnih do diktatorskih, ponašaju kao da su korporacije. Tvrdi da zaostajanje za SAD i Kinom predstavlja “egzistencijalni izazov za EU”. Dakle, kraj.
Velike priče/Veljko Lalić