back to top

Najčitanije

Povezani članci

Đaković: Razmatra se mogućnost vakcinacije krava

Uvođenje vakcinacije protiv kju groznice u Crnoj Gori razmatra Stručni tim, koji je formirala Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, a ukoliko bi eksperti donijeli takvu odluku, vakcinisati bi se mogla samo zdrava goveda, kazao je za “Dan” direktor UBH-a Vladimir Đaković.

Naveo je da vakcinaciju protiv ove bolesti sprovode neke države u Evropi.

Takva odluka se razmatra i isključivo je u nadležnosti Stručnog tima. Što se tiče iskustava drugih država, različita su. Isključivo iskustvo stručnjaka je da se vakcinacijom mogu izgubiti podaci o realnoj slici širenja bolesti na terenu i da treba biti krajnja mjera. Naravno, ukoliko bude neophodno, Uprava će postupiti po uputstvima eksperata. Bitna informacija je da se vakcinišu isključivo zdrava goveda i da vakcinacija na zaraženim gazdinstvima ne bi urodila plodom – odgovorio je Đaković na pitanja “Dana”.

On je kazao da od 1. juna do juče nije zabilježen nijedan slučaj zaraze kju groznicom kod ovaca. “Dan” je prije nekoliko dana objavio da je poljoprivredniku iz Nikšića Jovanu Zviceru nedavno uginulo 15 ovaca od zasad nepoznate bolesti, a Đaković kaže da nalazi urađeni u Specijalističkoj veterinarskoj laboratoriji Crne Gore pokazuju da ni u jednom uzorku nije detektovano prisustvo izazivača kju groznice, te da je uzrok uginuća vjerovatno neka druga infekcija.

Iz Uprave su, na pitanja “Dana”, kazali da je od 1. juna do juče testirano 785 grla na osam farmi koje se bave proizvodnjom mlijeka na kojima je iz ovog ili onog razloga registrovano 10 gazdinstava.

Trenutni serološki nalazi potvrđuju da kod 203 grla postoji sumnja na prisustvo bolesti (pozitivan serološki nalaz, odnosno prisustvo antitijela) dok je kod njih devet PCR testom u mlijeku, drugim izlučevinama ili analizom tkiva utvrđeno da infekcija postoji. Do sada je eutanazirano 59 grla sa pozitivnim PCR nalazom ili izraženim kliničkim simptomima u skladu sa gore pomenutom naredbom, dok eutanaziju čeka još sedam grla i ona će biti sprovedena odmah po dobijanju informacije od opština Nikšić i Danilovgrad o obezbijeđenoj lokaciji za neškodljivo uklanjanje – naveli su iz Uprave.

Iković: Sve zaražene krave nisu usmrćene

Odbornik Preokreta u danilovgradskom parlamentu Vuk Iković saopštio je juče da veliki broj krava koje su oboljele od kju groznice još nije usmrćen jer ne postoje adekvatna mjesta za leševe, zbog čega zaražena grla, kako je kazao, prenose bakterije na krave koje su zdrave. On je saopštio da su iz tog razloga urgirali ka predsjednicima opština Danilovgrad i Nikšić i ka ministru poljoprivrede da se već danas riješi ovaj problem kako bi se spriječilo dalje širenje kju groznice.

– Znamo da je od ove bolesti obolio za kratko vrijeme veliki broj krava upravo zato što se čekalo preko 20 dana da se zaražena grla usmrte i pravilno zakopaju jer Crna Gora i dalje nema ni spalionicu ni stočno groblje bez kojih se ne mogu zbrinjavati leševi životinja. Ovakva neorganizovanost je uzrokovala nepropisno zakopavanje leševa, dodatno širenje zaraze jer su leševi nepropisno transportovani i zakopavani. Na primjer, parcela na kojoj su zakopane krave nije ograđena, pa toj livadi mogu pristupiti i divlje i domaće životinje koje koriste taj prostor za ispašu – kazao je on.

Iković dodaje da zabrinjava da su u Danilovgradu usmrćene krave zakopane na lokaciji na kojoj je zabranjena izgradnja groblja za ljude jer se to mjesto nalazi u blizini glavnog gradskog izvorišta.

U saopštenju za medije su ukazali da Uprava sprovodi sve propisane mjere shodno Zakonu o veterinarstvu, članovima od 46 do 76, te da su u cilju borbe protiv ove bolesti i u cilju sprečavanja njenog širenja formirali Stručni tim koji je izradio Naredbu za sprečavanje pojave, otkrivanje, suzbijanje i iskorjenjivanje zarazne bolesti kju groznice kod goveda, koju je usvojilo Ministarstvo poljoprivrede i koja je stupila na snagu 17. avgusta.

– Svjesni smo štete koju trpe proizvođači, ali i prerađivači mlijeka i zbog toga se trudimo da svoj posao uradimo što je moguće bolje, kao i da svaka odluka bude donesena u skladu sa zakonom uz puno poštovanje stručnih i naučnih saznanja iz ove oblasti. Naravno, uz zalaganje resornog ministarstva i punu podršku Vlade Crne Gore farmeri će biti obeštećeni za svako eutanazirano ili uginulo grlo, a u skladu sa zakonom iz budžeta Crne Gore koji je opredijeljen za ove namjene. Ne sumnjamo da će i Ministarstvo, ali i lokalne uprave u narednom periodu pomoći farmerima kako bi šteta koju su pretrpjeli bila nadoknađena – poručili su iz Uprave.

Naglašavaju da ni na jednom gazdinstvu koje ima registrovan objekat za proizvodnju sira do sada nije zabilježen nijedan slučaj pojave kju groznice.

– Pored ovog, brojni naučni radovi urađeni na ovu temu, kao i tvrdnje organizacija koje se bave bezbjednošću hrane dovode mogućnost zaraze ovim mikroorganizmom konzumacijom sira na zanemarljiv nivo tvrdnjom da sam tehnološki postupak proizvodnje sira uništava ove mikroorganizme. Ipak, ukoliko bismo zabilježili ijedan slučaj zaraze na bilo kom gazdinstvu, sva dalja proizvodnja biće zabranjena do prestanka zaraze na tom gazdinstvu, a svi proizvodi, kao i mlijeko biće neškodljivo uklonjeni – objasnili su iz Uprave.

Na proizvođače sira su apelovali da se pridržavaju svih preporučenih procedura u skladu sa Priručnikom o higijenskim zahtjevima za proizvođače primarnih proizvoda na gazdinstvima koji je dostupan na njihovom sajtu. Držaoce životinja su pozvali da svaku promjenu zdravstvenog stanja prijave nadležnoj veterinarskoj ambulanti koja će izaći na teren i izvršiti uzorkovanje i druge potrebne mjere, a sve troškove ovog nadzora, kako dodaju, snosiće Uprava