back to top

Najčitanije

Povezani članci

Danas je Sveti Ilija Gromovnik: Grmljavina na današnji dan, prema narodnim vjerovanjima, ima posebno značenje

Sveti Ilija je veoma cijenjen u pravoslavlju kao ozbiljan propovednik moralnih vrijednosti.

Srpska pravoslavna crkva (SPC) i njeni vjernici danas objeležavaju praznik Svetog proroka Ilije, poznatog u narodu kao Ilija Gromovnik. Ovaj veliki praznik Svetog Ilije istaknut je crvenim slovom u crkvenom kalendaru.

Sveti Ilija je veoma cijenjen u pravoslavlju kao ozbiljan propovednik moralnih vrijednosti. Pojavljuje se u oba dijela Biblije – Starom i Novom zavjetu – i hrišćanstvo ga povezuje sa dolaskom nove vjere i sa Hristovim ponovnim dolaskom. Prema predanju, Sveti Ilija će biti preteča drugog dolaska Hrista i pred kraj svijeta će se ponovo pojaviti kako bi suzbio moć Antihrista.

Na dan Preobraženja Gospodnjeg, Sveti Ilija se, zajedno sa drugim prorocima, poklonio Isusu Hristu na planini Tavor, i zbog toga je prikazan na ikonama koje se koriste za ovaj praznik.

Iako je malo poznato o detaljima njegovog života, proslava Svetog Ilije duboko je ukorijenjena u srpskoj tradiciji, gdje ga narod naziva i gromovnikom.

Za Srbe je Sveti Ilija, slično kao što je Perun za Slovene, veoma značajan, s obzirom na to da su Srbi prešli sa paganstva na hrišćanstvo. Zbog toga, svetitelj ima poseban značaj.

Prema narodnim vjerovanjima, Sveti Ilija putuje u vatrenim kolima koje vuku četiri konja iz čijih nozdrva izlazi plamen, dok grmljavina predstavlja tutnjavu njegovih kola po nebu. Smatra se da Sveti Ilija nije umro, već da je, u svojim plamenim kočijama, uznešen na nebo, što se često prikazuje na prazničnim ikonama.

Ilija Gromovnik dolazi u najtoplije i najsušnije vrijeme godine. Vjeruje se da on odlučuje kada će padati kiša, a kada će biti suša, zbog čega se u seoskim područjima običaj da se na Svetog Iliju ne radi u polju ili vinogradu, kako se ne bi izazvao gnev svetitelja.

Ako na današnji dan grmi, narod vjeruje da će biti štete na rodovima oraha i lešnika. Postoji izreka „od Svetog Ilije sunce sve milije“, što znači da praznik označava kraj ljetnjih vrućina.

Na ovaj dan je dobro uzeti med, jer se vjeruje da med izvučen na Ilindan ima ljekovita svojstva. Preporučuje se da se med koristi za zdravlje i da se maže djeci po obrazima kako bi ostala zdrava. Nekada su majke ovaj med koristile tokom cijele godine kako bi djeca bila zdravija. Takođe, mnoga djeca dobijaju ime po ovom svetitelju kao simbolu snage i hrabrosti.

Kada se na Svetog Iliju čuju gromovi, narod vjeruje da svetac gađa đavole i savjetuje se da se ne krsti kako se đavo ne bi sakrio pod krstom u koji grom ne udara. Takođe, treba obratiti pažnju na mjesta gdje grom udari jer se vjeruje da se tu može skrivati nečastivi