back to top

Najčitanije

Povezani članci

Istorijski momenat: U srijedu otvaranje Klinike za mentalno zdravlje, izgradnja započeta u julu 2022. godine

“Svi zdravstveni centri od Ulcinja do Pljevalja, od Herceg Novog do Plava i Gusinja rekonstruisani su i obnovljeni nakon četiri decenije. Izgradnjom klinika i rekonstrukcijom svih zdravstvenih objekata pokrenuta je nova era u zdravstvenom sistemu”, riječi su tadašnjeg ministra zdravlja Dragoslava Šćekića koji je za vrijeme svog mandata započeo izgradnju ovog zdravstvenog objekta.

Klinika za mentalno zdravlje u Kliničkom centru Crne Gore u Podgorici biće otvorena u srijedu, prenio je portal RTCG. U sklopu klinike biće dvije funkcionalne cjeline.

Naime, riječ je o klinici za adultne pacijente. Takođe, po prvi put Crna Gora će imati i adekvatnu smještajni kapacitet za pacijente mlađe od 18 godina. Iz KCCG su ranije saopštili da očekuju da se u ovoj zdravstvenoj ustanovi uradi i prva transplatacija matičnih ćelija. Kako su naveli, radi se o prilično skupim metodama, koje se kreću do 150.000 eura po jednom pacijentu.

“Željni smo da savremene metode izvodimo u svojoj zemlji, a pacijentima će biti lagodnije da budu tretirani u svojoj zemlji”, saopštili su iz KCCG-a ranije.

Izgradnja Klinike za mentalno zdravlje je projekat koji naš zdravstveni sistem podiže na viši nivo i kojim ćemo dobiti kvalitetne zdravstvene sadržaje za naše sugrađane. Nakon četrdeset godina započeta je izgradnja tri klinike, a pokrenuta je i izrada tenderske dokumentacije za izgradnju domova zdravlja i Bolnice u Pljevljima. Sve to u toku 2022. – 2023. godine kada je na čelu Ministarstva zdravlja bio ministar Dragoslav Šćekić.

Otvaranje ove klinike i jeste istorijski moment za Crnu Goru, jer nakon četiri decenije uloženo je u zdravstvenu infrastrukturu i stvoreni su uslovi zdravstvenim radnicima na dostojanstven rad, a pacijentima dostojanstveno i kvalitetno liječenje.

Sa postavljanja kamena temeljca za izgradnju Klinike za mentalno zdravlje, ministar Dragoslav Šćekić

Ministar zdravlja Dragoslav Šćekić na postavljanju kamena temeljca za izgradnju Klinike za mentalno istakao je da je Ministarstvo zdravlja u saradnji sa Upravom javnih radova pokrenulo i ostale aktivnosti na realizaciji projekata u zdravstvu.
Objekat Klinike sa mentalno zdravlje je spratnosti S+P+2. Ukupna bruto površina objekta sa suterenom je 3564,76 m2 i imaće 20 soba u kojima će moći da bude smješteno 57 pacijenata, kao i sve neophodne sadržaje za savremeno liječenje pacijenata. U okviru Klinike će postojati odjeljenje za dječiju i adoloscentnu psihijatriju gdje će biti uslova za hospitalizaciju djece. Uprava javnih radova je sprovela proceduru odabira izvođača radova i stručnog nadzora i zaključila ugovore.
Ugovoreni rok završetka radova bio je 18 mjeseci od dana uvođenja izvođača u posao. Takođe, realizacija ovog kapitalnog projekta doprinijeće razvoju zdravstvenog sistema Crne Gore, otvaranju novih radnih mjesta kao i kvalitetnijih uslova za rad zaposlenih.

Postavljanje kamena temeljca za izgradnju Klinike za mentalno zdravlje

“Svi zdravstveni centri od Ulcinja do Pljevalja, od Herceg Novog do Plava i Gusinja rekonstruisani su i obnovljeni nakon četiri decenije. Izgradnjom klinika i rekonstrukcijom svih zdravstvenih objekata pokrenuta je nova era u zdravstvenom sistemu”, riječi su tadašnjeg ministra zdravlja Dragoslava Šćekića koji je za vrijeme svog mandata započeo izgradnju ovog zdravstvenog objekta.


Ministar Šćekić je prilikom svečanosti postavljanja kamena temeljca kazao da je višedecenijska starost postojećih zdravstvenih ustanova u Crnoj Gori rezultat isto toliko stare nebrige i nemara o ulaganju u sistemsku i sistematičnu brigu o zdravlju naše populacije.


On je naglasio da svaki pacijent ima pravo na dostojanstveno liječenje i tretman, a svaki zaposleni uslove za rad u skladu sa vremenom u kojem živimo i da to više nije pitanje bilo kakvih zakonskih normi i protokola već neodložna obaveza sa kojom se moramo uhvatiti u koštac sad i odmah.


Povećanje plata medicinskom i nemedicinskom osoblju, usavršavanje medicinskog kadra, nikada veći broj specijalizacija i subspecijalizacija, početak izgradnje klinika, rekonstrukcija i adaptacija zdravstvenih objekata, usvajanje krovnog zakona, strategije, briga o pacijentima i stvaranje najboljih uslova za rad, sve to obilježilo je period od maja 2022. godine do novembra 2023. godine.
Pored izgradnje Klinike za mentalnom zdravlje započeta je izgradnja novog objekta za potrebe Klinike za infektivne bolesti i Klinike za dermatovenerologiju Kliničkog centra Crne Gore – IPA projekat, radovi na izgradnji operativnog centra za vanredne situacije (EOC) i unaprijeđenje IT Sistema u oblasti prikupljanja i upravljanja podacima u kriznim situacijama.

Pored početka gradnje klinika započe i je rekonstrukciju svih zdravstvenih objekata u Crnoj Gori:

Adaptacija i opremanje mikrobioloških laboratorija, Rekonstrukcija Specijalne bolnice u Risnu sanacija objekta “Niko Miljanić” u Velimlju, dogradnja Doma zdravlja Ulcinj, rekonstrukcija zgrade za neurologiju i infektivno odjeljenje bolnice Berane.

Tokom 2022. godine raspisan je tender i potpisan ugovor za radove. U toku je izvođenje radova.

Rekonstrukacija energetskog bloka i pomoćnih izvora napajanja Kliničkog centra Crne Gore, rekonstrukcija objekta stare Dječije bolnice na Cetinju, nabavka magnetne rezonance (2 kom.) i skenera (1 kom.), rekonstrukcija objekta Opšte bolnice Bijelo Polje, izgradnja objekta za potrebe proširenja Radiološke službe Opšte bolnice Berane , rekonstrukcija i dogradnja Centra za neonatologiju Instituta za bolesti djece, nabavka transfuziomobila za potrebe Zavoda za transfuziju, adaptacija jedinica ZHMP Crne Gore u Budvi, Baru, Beranama i Nikšiću, Bijelom Polju, nabavka medicinske opreme za Zavod za transfuziju krvi, rekonstrukcije stare onkologije za potrebe PET CT centra sa Klinikom za hematologiju

Predviđeno je i Otvaranje stomatoloskih ambulanti u školama (59 osnovnih i srednjih škola)

U 2023. godini započet je i realizovan niz aktivnosti na unapređenju zdravstvenog sistema i obezbjeđivanju kvalitetnije zdravstvene zaštite za naše građane. Najznačajnije su: Zakon o zdravstvenoj zaštiti, Zakon o dojenju, Strategija razvoja zdravstva za period od 2023-2027 sa Akcionim planom za period 2023-2024., Strategija ranog razvoja djeteta 2023-2027 sa Akcionim planom 2023-2024., Strategija za rijetke bolesti, Uvođenje PZU Opšte bolnice Meljine u stečaju u javno zdravstvo, Transformacija opštih bolnica u Kotoru i Beranama u kliničko-bolničke centre
Aktivno se učestvuje u procesu izgradnje objekata za stanovanje zdravstvenih radnika u saradnji sa stambenom zadrugom.Potpisani su ugovori o izgradnji objekta u Podgorici i Pljevljima, a ugovor o izgradnji u Beranama je u fazi potpisivanja.

Dobijanje dozvola za oko 50 ljekara je istorijski moment za zdravstveni sistem Crne Gore. Na osnovu ovoga se vidi da ipak ima medicinskih profesionalaca koji su izabrali Crnu Goru i naš zdravstveni sitem kao sigurno mjesto za rad i život.
Uskoro nas očekuje i otvaranje drugih klinika…