back to top

Najčitanije

Povezani članci

Rusija razvila vakcinu protiv raka: Biće dostupna početkom sledeće godine i što je najvažnije – biće besplatna

Nova ruska vakcina protiv raka biće besplatna za pacijente, i dostupna od 2025. godine, rekao je Andrej Kaprin, glavni onkolog ruskog Ministarstva zdravlja.

Rusija je razvila sopstvenu mRNA vakcinu protiv raka, koja će se besplatno distribuirati pacijentima, rekao je za Radio Rusija generalni direktor Radiološkog medicinskog istraživačkog centra Ministarstva zdravlja Rusije, Andrej Kaprin.

Vakcina pokazala visoku efikasnost tokom pretkliničkih studija

Domaća mRNA vakcina protiv raka biće besplatna za ruske pacijente, izjavio je glavni onkolog Ministarstva zdravlja Rusije, akademik Ruske akademije nauka i generalni direktor Nacionalnog medicinskog istraživačkog centra radiologije Andrej Kaprin. Kako je dodao, jedna vakcina će koštati državu nekoliko stotina hiljada rubalja.

“Generalno, svi onkološki ljekovi, posebno na početku kada tek izlaze na tržište, a to obuhvata i imunološke ljekove, bili su veoma skupi. Mi smatramo da ovo neće biti lijek samo za odabrane. Za pacijente će biti besplatno. Stvaranje individualne onkološke vakcine na platformi mRNA koštaće državu 300 hiljada rubalja (2.755 evra), ali će za pacijenta biti besplatna. Vakcina je već pokazala visoku efikasnost tokom pretkliničkih studija”, rekao je Kaprin za „Radio Rusije“.

Podsjetimo, direktor Naučno-istraživačkog centra epidemiologije i mikrobiologije „Gamaleja“ Aleksandar Gincburg rekao je ranije za Sputnjik da će vakcina protiv raka na kojoj se radi biti personalizovana, odnosno da će se praviti za svakog pacijenta zasebno.

U izradi će pomagati i vještačka inteligencija koja će analizirati parametre tumora i praviti skicu budućeg preparata, a potom će stručnjaci po tome praviti vakcinu u roku od nedelju dana.

Prema riječima Gincburga, pretklinička istraživanja vakcine protiv raka koju razvijaju stručnjaci Centra „Gamaleja“ pokazuju da se nakon upotrebe preparata tumor povlači i nestaju metastaze.

Profesor Sergej Boljević, šef katedre za patološku fiziologiju pri Sečenovskom Univerzitetu u Moskvi, dio je tima koji razvija ovu vakcinu. On je u septembru za Sputnjik objasnio sve njene karakteristike.

Prema njegovim riječima, ne radi se o vakcini u klasičnom smislu, budući da se ne daje preventivno i ne sprečava rak, ali ga zato liječi tako što po otkrivanju raka aktivira ljudski imuni sistem. Ova tehnologija, objašnjava on, ista je poput one korišćene pri izradi MMR vakcina protiv kovida. 

Izvor: Sputnjik/Zdravlje.Kurir.rs