U prvih deset mjeseci prihodovano 193,9 miliona eura više nego prošle godine
Crna Gora je u prvih deset mjeseci ostvarila suficit od 75,1 milion eura, odnosno na nivou od jedan odsto procijenjenog bruto domaćeg proizvoda (BDP), pokazali su podaci Ministarstva finansija.
„To je u poređenju sa planom, koji je predviđao ostvarenje deficita od 105,3 miliona eura, za 180,5 miliona eura bolji budžetski bilans od plana“, navodi se u saopštenju.
Iz Ministarstva su rekli da u prvih deset mjeseci sve glavne kategorije prihoda budžeta bilježe rast, kako u odnosu na plan, tako i u odnosu na prethodnu godinu.
„Naime, prihodovano je 2,32 milijarde eura, što je u odnosu na isti period prošle godine 193,9 miliona eura ili 9,1 odsto više, odnosno 33,9 miliona eura ili 1,5 odsto više od plana po rebalansu. Tako su, izuzimajući prihode jednokratnog karaktera, prihodi budžeta za deset mjeseci u odnosu na posmatrani period prošle godine, veći 329,5 miliona eura ili 16,8 odsto“, navodi se u saopštenju.
Kapitalni budžet, koji uključuje budžetske pozicije kapitalnih izdataka, kao i pojedine pozicije u okviru rashoda za usluge i druge pozicije, realizovan je u iznosu od 133,76 miliona eura, što predstavlja 86,9 odsto plana za ovaj period, odnosno uvećanje od 19,49 miliona eura ili 17,1 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
„Porez na dobit preduzeća ostvaren je u iznosu od 205,9 miliona eura, što je čak 62,6 miliona eura ili 43,7 odsto više u odnosu na posmatrani period prošle godine i 2,9 miliona eura ili 1,4 odsto iznad plana po rebalansu“, navodi se u saopštenju.
Porez na dohodak građana ostvaren je u iznosu od 70 miliona eura, što predstavlja značajan rast u iznosu od 19,9 miliona eura ili 39,6 odsto u odnosu na posmatrani period prošle godine, kao i 3,2 miliona eura ili 4,8 odsto u poređenju sa planom po rebalansu.
„Doprinosi su ostvareni u iznosu od 484,9 miliona eura, što je 45,6 miliona eura ili 10,4 odsto više u odnosu na posmatrani period prošle godine i 8,5 miliona eura ili 1,8 odsto više nego što je predviđeno rebalansom“, rekli su iz Ministarstva.
Porez na dodatu vrijednost je ostvaren u iznosu od 1,02 milijarde eura, što predstavlja snažan rast od 127,5 miliona eura ili 14,3 odsto u odnosu na posmatrani period prošle godine, odnosno 16,2 miliona eura ili 1,6 odsto u odnosu na plan po rebalansu.
„Povraćaj poreza na dodatu vrijednost (PDV) u posmatranom periodu iznosio je 75,7 miliona eura, što je 2,4 miliona eura ili 3,2 odsto više u odnosu na realizovani povraćaj PDV-a za deset mjeseci prošle godine“, navodi se u saopštenju.
Prihodi od akciza u navedenom periodu iznosili su 309,9 miliona eura, što predstavlja rast od 39,5 miliona eura ili 14,6 odsto u odnosu na isti period prošle godine i 4,1 milion eura ili 1,3 odsto u odnosu na rebalansom planirane. Najveći doprinos rastu akciza, kao i obično zabilježen je, kod akcize na mineralna ulja i njihove derivate,kao i kod akcize na duvan i duvanske proizvode.
„Samo u oktobru, prihodi budžeta iznosili su 240,4 miliona eura, što je u odnosu na isti mjesec prethodne godine, više 20,4 miliona eura ili 9,3 odsto, odnosno gotovo pet miliona eura više nego što je predviđeno rebalansom“, dodaje se u saopštenju.
Iz Ministarstva su zaključili da, na bazi pozitivnih trendova za deset mjeseci, kretanja u novembru i povoljnih prognoza za decembar, očekuju da godinu završe boljim ukupnim budžetskim bilansom od plana i drže se pozitivnih kretanja, kao i zlatnog pravila javnih finansija – suficita tekuće potrošnje i finansiranja svih tekućih obaveza iz tekućih prihoda.