Koliko je vaš telefon udaljen od vas? Kada ste ga poslednji put pogledali? Mnogima od nas telefoni su gotovo stalno u rukama. Nova studija pokazuje efekte smanjenja njihove upotrebe na moždanu aktivnost.
U istraživanju je učestvovalo 25 mladih odraslih između 18 i 30 godina, od kojih je zatraženo da ograniče upotrebu pametnih telefona što je više moguće na 72 sata. Bile su im dozvoljene samo osnovne komunikacije i aktivnosti vezane za posao.
Istraživači sa Univerziteta Hajdelberg i Univerziteta u Kelnu u Nemačkoj koristili su skeniranje magnetne rezonance (MRI) i psihološke testove prije i posle telefonske dijete da bi utvrdili kakav je to efekat imalo na neuronske obrasce i aktivnost.
Koristili su dugoročni pristup da istraže efekte ograničenja upotrebe pametnih telefona kod njihovih korisnika.
Pronađene su asocijacije između promjena aktivacije mozga tokom vremena i neurotransmiterskih sistema povezanih sa zavisnošću – pišu istraživači u svom objavljenom radu.
Tokom skeniranja nakon 72 časa, učesnicima su prikazane slike pametnih telefona, kako uključenih, tako i isključenih, kao i neutralne slike, poput pejzaža ili drugih običnih objekata.
Korišćenje telefona može izazvati promjene na mozgu
Kada su prikazivane slike na telefonu, primjetene su promjene u djelovima mozga koji su povezani sa obradom nagrada i žudnjama, slično moždanim signalima koji se javljaju kod zavisnosti od supstanci, što sugeriše da telefoni mogu izazvati zavisnost poput nikotina ili alkohola.
Dopamin i serotonin ključni su faktori zavisnosti od telefona
Promjene na mozgu koje su se vidjele povezane su sistemima dopamina i serotonina podržava ovu ideju zavisnosti od telefona. Ova dva neurotransmitera su povezana sa višestrukim funkcijama mozga, uključujući kompulzivno ponašanje i kontrolu raspoloženja.
Na osnovu psiholoških testova, međutim, nije bilo promjena u raspoloženju učesnika niti bilo kakvog osećaja žudnje, uprkos ograničenom pristupu telefonu. Neki volonteri su prijavili poboljšanja raspoloženja, ali to se u podacima testa nije pokazalo kao značajno.
Studija se nije bavila detaljima o tome zašto je ponašanje pametnih telefona izazvalo promjene u moždanoj aktivnosti, ali vjerovatno postoji nekoliko faktora u igri. Moguće je da nisu sve aktivnosti zasnovane na telefonu zavisne kao druge.
Naši podaci ne razdvajaju žudnju za korišćenjem pametnog telefona i žudnju za društvenom interakcijom, danas dva tijesno isprepletena procesa – pišu istraživači.
Zaključak
Naučnici i dalje istražuju kako telefoni utiču na naše živote i mozak, ali sada znamo više o suptilnim simptomima odvikavanja koji se javljaju kada ne provjeravamo telefon svakih nekoliko minuta.
Istraživači navode da identifikovani neuronski mehanizmi mogu značajno doprineti razvoju zavisnosti kod ljudi koji su skloni prekomernoj upotrebi pametnih telefona – kažu istraživači.
Izvor: Sciencealert.com/Zdravlje.Kurir.rs