„Kako se stepenice pokreću, tako se prorezi usklađuju sa češljastom pločom na vrhu“, objašnjeno je u videu.
Pokretne stepenice postale su uobičajen dio mnogih javnih prostora poput šoping centara, metroa i aerodroma.
Iako su izuzetno praktične, mnogi se i dalje sjećaju svojih prvih iskustava na njima s dozom straha ili nesigurnosti. Možda ste nekada primijetili da pokretne stepenice na sebi imaju proreze.
Mnogi pretpostavljaju da su tu kako bi spriječili klizanje, što znači da je manja vjerovatnoća da će neko doživjeti nezgodu i pasti niz stepenice. Međutim, to zapravo nije slučaj, piše Unilad.
Popularni Jutjuber Zek D. Film, poznat po kreiranju simulacionih videozapisa, objasnio je da je razlog za proreze zapravo važniji nego što se čini.
„Kako se stepenice okreću, tako se prorezi usklađuju sa češljastom pločom na vrhu. Ova češljasta ploča se zaključava sa prorezima, što sprečava usisavanje predmeta“, objašnjeno je u videu.
Mnogi su pohrlili u odeljak za komentare na Jutjubu nakon što su pogledali informativni video.
„Kada sam bio dijete, mislio sam da možeš da se zaglaviš ako ne izađeš dovoljno brzo sa stepenica i da umreš. Zbog toga mi je ulazak na stepenice nekad bio pitanje života i smrti“, napisao je jedan korisnik. „Bio sam toliko uplašen pokretnih stepenica kao dijete zbog cijele panike oko pokretnih stepenica i Crocs obuće koja je bila svuda po vijestima početkom 2000-ih. Potpuno sam zaboravio na to sve do sada“, ispričao je drugi korisnik.
„Prorezi na pokretnim stepenicama su tu kako bi poboljšali trakciju i sigurnost za putnike. Pomažu u sprečavanju klizanja, posebno ako su stepenice mokre ili ako putnici nose cipele sa klizavim đonom“, objasnio je treći korisnik i dodao da utori takođe omogućavaju uklanjanje nečistoća, poput prljavštine i vode, sa površine stepenica, čime se smanjuje rizik od klizanja i padova.
„Žljebovi su dizajnirani da budu dovoljno plitki da ne zadržavaju prljavštinu ili krhotine, ali dovoljno duboki da obezbijede potrebnu trakciju“, objasnio je